» » كنترل كامپيوتر ديگران از طريق مرورگر اينترنت
كنترل كامپيوتر ديگران از طريق مرورگر اينترنت

در اين مقاله ميخواهم راجع به يكي امكانات بسيار جالب و سودمند ويندوز XP صحبت كنم كه كمتر كاربري از آن اطلاع دقيق دارد !
حتما تا به حال نام Remote Desktop را شنيده ايد و شايد با آن كار هم كرده باشيد. اين برنامه يكي از برنامه هاي بسيار كاربردي در ويندوز XP ميباشد كه در عين سادگي امكانات جالبي را براي كاربران فراهم ميكند. كار اصلي اين برنامه برقرار كردن ارتباط سيستم شما با يك سيستم موجود در شبكه و اينترنت است. 
اما بحث من اصلا راجع به اين برنامه نيست ! اين حرفها مقدمه اي بود براي معرفي ابزاري با كارايي مشابه اما بسيار جالب تر از Remote Desktop .
نام اين ابزار يا بهتر بگويم قابليت در ويندوز XP ( نسخه حرفه اي ) ، Remote Desktop Web Connection است. 
اين ابزار به شما اجازه ميدهد كه توسط مرورگر خود به سيستم مورد نظر وارد شويد و كنترل آن را به دست بگيريد ! بله درست است توسط مرورگر و اين همان قابليت بسيار جالب آن است كه كاركرد آن را تا حدودي شبيه برخي از تروجانها كرده است.
با كمك اين ابزار شما ميتوانيد به راحتي حتي به سيستمي كه فايل Client ابزار Remote Desktop در آن نصب نشده است وارد شده و كنترل آن را به دست بگيريد. 
در اين روش شما تنها با فايلهاي ActiveX سروكار داريد و آن هم فقط بايد قابليت پشتيباني از اين فايلها توسط مرورگر شما و سيستم هدف فعال باشد.
براي فراگيري آموزش با ادامه مقاله همراه باشيد.

كامپيوتر ميزبان را آماده كنيد :
در ابتدا بايد به اين نكته توجه كنيد كه اين قابليت تنها در ويندوز XP نسخه Professional وجود دارد و در نسخه Home Edition اين قابليت وجود ندارد و شما نميتوانيد از آن استفاده كنيد.
اولين مرحله فعال كردن قابليت Remote Desktop Web Connection در ويندوز XP و نصب كردن برنامه هاي ( كامپوننت هاي ) مورد نياز در كامپيوتر ميزبان يا كامپيوتر هدف است.
قابليت Remote Desktop Web Connection از يك كامپوننت جهاني اينترنت استفاده ميكند كه به اصطلاح به آن World Wide Web Service component of Internet Information Service يا IIS ميگويند. اين كامپوننت ( IIS ) به صورت پيش فرض در ويندوز XP Professional وجود دارد اما معمولا و در حالت كلي غير فعال است. كار كامپوننت IIS پاسخگويي به درخواستهاي مرورگر وب يا Web Browser ميباشد و در واقع ايجاد يك سرور مجازي در سيستمي كه روي آن نصب ميشود.
براي فعال كردن اين قابليت سي دي ويندوز XP را آماده كرده و مراحل زير را انجام دهيد :
ابتدا وارد Control Panel شده و روي عبارت Add or Remove Programs دو بار كليك كنيد تا اين ابزار اجرا شود.
سپس روي دكمه Add/Remove Windows Component از دكمه هاي موجود در سمت چپ ابزار كليك كنيد.
پس از كمي تامل صفحه Windows Component Wizard ظاهر خواهد شد.
در ليست Component هاي موجود در اين صفحه روي عبارت ( Internet Information Service ( IIS كليك كنيد و سپس روي دكمه Details كليك كنيد. با اين كار صفحهInternet Information Services ظاهر خواهد شد.
در اين صفحه روي عبارت World Wide Web Service كليك كرده و دكمه Details را بفشاريد.
در صفحه اي كه باز ميشود تيك كنار عبارت Remote Desktop Web Connection را فعال كنيد ( توجه داشته باشيد كه با فعال كرده اين گزينه ، گزينه World Wide Web Service نيز كه همين ليست وجود دارد فعال خواهد شد ) و روي OK كليك كنيد.
مجددا روي OK كليك كنيد تا به صفحه Windows Component Wizard بازگرديد. بعد روي دكمه Next كليك كرده و سي دي ويندوز XP را درون درايو سي دي رام خود قرار دهيد و منتظر بمانيد تا مراحل نصب كامپوننت به پايان برسد و در نهايت روي Finish كليك كنيد تا عمليات به اتمام برسد.
با اين كار مراحل نصب انجام شده و سيستم براي مراحل بعدي آماده ميباشد ، اما در اينجا براي بالابردن هر چه بيشتر امنيت سيستم و جلوگيري از هر گونه نفوذ غير مجاز به آن ، بعد از اينكه مراحل بالا را انجام داديد ، قبل از هر گونه اتصال به اينترنت مراحل زير را نيز انجام دهيد :
ابتدا از منوي Start ابزار Run را اجرا كرده و در آن عبارت زير را تايپ كنيد و سپس Enter را بزنيد :
Net Stop w3svc
اجراي اين دستور باعث ميشود كه قابليت World Wide Web Service در سيستم شما به صورت موقت متوقف شود و به اين ترتيب امنيت سيستم در اينترنت حفظ خواهد شد.
توجه داشته باشيد كه در صورت فعال كردن قابليت IIS و نصب نكردن پچ هاي امنيتي كه در اين مورد از طرف Microsoft ارائه شده است ، به راحتي سيستم شما را در برابر نفوذ غير مجاز آسيب پذير خواهد كرد. براي دريافت اطلاعات بيشتر و دريافت پچ هاي امنيتي IIS ميتوانيد به اين آدرس و اين آدرس مراجعه كنيد.
پس از نصب پچ هاي مورد نياز از طريق وارد كردن دستور زير در Run ، مجددا ميتوانيد كامپوننت را فعال كنيد :
Net Start w3svc
اين كار را انجام دهيد ( البته بعد از نصب پچ هاي امنيتي ).
حال نوبت به پيكره بندي قابليت IIS ميرسد :
به صورت پيش فرض IIS در كامپيوتر شما با پورت TCP به شماره 80 شناسايي ميشود و از اين پورت استفاده ميكند. در اين جا با يك آموزش ساده شماره اين پورت را تغيير خواهيم داد. اين كار باعث افزايش هر چه بيشتر امنيت در استفاده از اين روش ميشود. بنابراين پيشنهاد ميكنم حتما اين كار را انجام دهيد.
ابتدا وارد Control Panel شده و روي عبارت Administrative Tools دو بار كليك كنيد.
سپس روي عبارت Internet Information Services دو بار كليك كنيد. با اين كار اين ابزار اجرا خواهد شد و صفحه اي تحت عنوان همين نام باز خواهد شد.
در ليست سمت چپ اين ابزار نام كامپيوتر خود را مشاهده ميكنيد. روي علامت مثبت كنار آن كليك كنيد تا زير مجموعه هاي آن را مشاهده كنيد.
در همين ليست روي علامت مثبت كنار عبارت Web Sites كليك نماييد. در زير مجموعه آن عبارت Default Website وجود دارد. روي آن راست كليك كرده و گزينه Properties را انتخاب نماييد.
در صفحه اي باز ميشود شما چندين شاخه مختلف را مشاهده خواهيد كرد. به صورت پيش فرض شاخه Web Site براي شما نمايش داده ميشود. در قسمت Web Site Identification شما عبارتي با عنوانTCP Port را مشاهده خواهيد كرد كه به صورت پيش فرض عدد 80 در مقابل آن نوشته شده است. شما بايد اين عدد را تغيير دهيد و به جاي آن عدد دلخواهي بين 1024 و 65535 را وارد نماييد ( توجه داشته باشيد كه عدد انتخابي شما نبايد با پورت هاي مورد استفاده توسط نرم افزارهاي نصب شده در سيستم شما مطابقت داشته باشد ، در اين صورت باعث بروز اختلالاتي در ارتباطات اينترنتي اين نرم افزارها خواهد شد ). پس از انتخاب پورت دلخواه و وارد كردن آن ، روي دكمه OK كليك كنيد.
پس از اين كار ميتوانيد از اين بخش خارج شويد.
حال نوبت به فعال كردن قابليت Remote Desktop و تنظيم كردن آن ميرسد. براي اين منظور ابتدا روي آيكن My Computer راست كليك نموده و گزينه Properties را انتخاب نماييد.
در صفحه اي كه ظاهر ميشود وارد شاخه Remote شويد.
در اين شاخه و در قسمت Remote Desktop تيك كنار عبارت Allow users to connect remotely to this computer را فعال نموده ( در صورت عدم فعال بودن ) و سپس در پيغامي كه ظاهر ميشود روي دكمهOK كليك نماييد. پس از اين كار روي دكمه Select Remote Users در همين صفحه كليك كرده و سپس در صفحه اي كه باز ميشود روي دكمه Add كليك كنيد. 
در قسمت Enter the object name to select  نام يوزر مورد نظر را ( براي برقراري ارتباط با آن ) وارد نماييد و سپس روي دكمه OK كليك كنيد. توجه داشته باشيد كه اين يوزر بايد در سيستم شما ثبت شده باشد ، براي فهميدن نام يوزر هاي ثبت شده در سيستم خود ميتوانيد در صفحه Select Users روي دكمه Advanced كليك نماييد. سپس روي دكمه Find Now كليك نماييد تا ليستي از يوزر هاي موجود در سيستم شما در زير آن نمايش داده شود. بهتر است براي بالابردن هر چه بيشتر امنيت براي يوزر مورد نظر خود حتما رمز عبور تعيين نماييد كه اين كار را ميتوانيد از قسمت User Accounts در Control Panel و گزينه Create a password انجام دهيد.
پس از انتخاب يوزر مورد نظر و وارد كردن نام آن در قسمت ذكر شده روي دكمه OK كليك كنيد. مجددا روي OK كليك كنيد تا وارد صفحه System Properties شويد. با كليك مجدد بر روي دكمه OK از اين صفحه نيز خارج شويد.
توجه داشته باشيد كه اين مراحل بايد در سيستم هدف انجام شوند.
در اين مرحله نوبت به كاربراني ميرسد كه از فايروال در سيستم خودشان استفاده ميكنند. اين دسته از كاربران بايد فايروال خود را به نحوي تنظيم نمايند كه ممنوعيتي براي پورت هاي مورد استفاده در كار شما ايجاد ننمايد. ما در اين عمليات به پورت  3389 از نوع TCP ( كه براي ارتباط Remote Desktop نياز است ) و پورت TCP اي كه شما به دلخواه انتخاب كرديد نياز خواهيم داشت. بنابراين حتما اين موارد را در تنظيمات فايروال خود لحاظ كنيد.
حال به مرحله اصلي عمليات خود يعني ارتباط با سيستم راه دور ميرسيم.
براي برقراري اين ارتباط شما حتما بايد شماره IP سيستم راه دور را بدانيد. براي اين منظور ميتوانيد از ابزارهاي مختلفي كه براي اين منظور ميتوانيد در سيستم راه دور نصب نموده و از شماره IP آن مطلع شويد استفاده نماييد و يا روشهاي ديگر را استفاده نماييد. با توجه به اينكه اغلب كاربران با اين موارد آشنايي دارند از توضيحات اضافه در اين مورد خودداري ميكنم. فرض ميكنيم شماره IP سيستم راه دور 197.123.146.166 باشد و پورت انتخاب ما در تنظيمات آن سيستم 8080 ميباشد.
ابتدا مرورگر IE خود را باز كرده و در نوار آدرس آن عبارت زير را تايپ نموده وEnter را ميزنيم :
/http://197.123.146.166:8080/tsweb
توجه نماييد كه شكل كلي اين آدرس به شكل /http://IPaddress:port/tsweb ميباشد.
پس از اجراي آدرس بالا اگر پيغامي در مورد نصب Remote Desktop ActiveX Control ظاهر شد روي دكمه Yes كليك نماييد و منتظر بمانيد تا عمليات نصب ActiveX به پايان برسد.
در اين صفحه دو گزينه وجود دارد. در قسمت Server نيازي به وارد كردن هيچ اطلاعاتي نميباشد و در قسمت Size نيز ميتوانيد اندازه صفحه كاري خود را تغيير دهيد          ( پيشنهاد من همان Full Screenاست ). بنابراين بدون تغيير دادن موارد روي دكمه Connect كليك كنيد
در اين قسمت يوزر نيم و پسوردي را كه در قسمتهاي قبل براي برقراري ارتباط با آن مشخص نموديد را وارد كرده و روي دكمه OK كليك كنيد تا ارتباط برقرار شود. پس از اين كار شما ميتوانيد به محيط كاري سيستم مورد نظر وارد شده و در آن به فعاليت بپردازيد.
پس از اتمام كار ميتوانيد با بستن مرورگر و قطع ارتباط با اينترنت از اين محيط خارج شويد. در اين حالت ميتوانيد مطمئن باشيد كه يوزر نيم و پسورد شما در هيچ كجا ثبت نشده و هيچ كاربر ديگري نخواهد توانست به آن سيستم دسترسي پيدا كند و يا متوجه يوزر نيم و پسورد شما شود.
اگر براي مدت طولاني از IIS استفاده نميكنيد توصيه ميكنم حتما آن را با روشي كه در بالا آموزش داده شد و يا از طريق همان مسير موجود در Control Panel و Administrative Tools به صورت موقت و تا نياز بعدي خود ، غير فعال نماييد.
اميدوارم اين آموزش مورد توجه شما عزيزان قرار گرفته باشد.

دسته بندی: آموزش
بازگشت
بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.